ماشین‌آلات

خانگی
صنعتی

سیروپ

بارگرم
بارسرد

چای‌و‌دمنوش

رژیمی
انرژی زا

دانه سبز

عربیکا
روبوستا

دم آوری قهوه با آب سرد! | قهوه کُلدبرو یا سَرد دَم (Cold Brew Coffee)

قهوه سرد

فهرست مطالب

قهوه سرد

اگر در یک روز گرم تابستانی، هوس

قهوه

کردید؛ کلدبرو (قهوه سرد دم) راه حل مناسبی برای شماست.

قهوه سرد دَم (Cold brew Coffee)

قهوه سرد دم (Cold Brew Coffee) ، یک نوشیدنی خنک بر پایه ی قهوه است. این نوشیدنی تا همین چند سال پیش فراموش شده بود. اما کم کم در آمریکا رایج شد و دوباره کافه های سراسر جهان، آن را به لیست نوشیدنی های شان اضافه کردند.

شاید در کافه ها بطری های قهوه ای رنگی دیده باشید، مایع داخل آنها عصاره ای سرشار از کافئین است که برای تهیه قهوه سرد دم، مورد استفاده قرار می گیرد.

قهوه کلد برو

پیشینه ای کهن دارد و از گذشته های دور مورد استفاده قرار می گرفته است. یکی از کشور هایی که در آن از دیرباز کلدبرو سرو می شده، ژاپن است. ژاپنی ها که رسم دم کردن چای در آب سرد را داشتند؛ شاید یک بار این کار را با سابه قهوه ای که نرم آسیاب شده انجام دادند و شیفته ی نوشیدنیِ غلیظی شدند که از این راه بدست می آید. این مایع آن چنان غلیظ و سرشار از کافئین بود که آن را با نام شربت قهوه نیز می شناختند. (کمی از آنرا با حجم بیشتری از آب ترکیب می کردند)

تهیه قهوه سرد دَم

قهوه سرد

در تهیه قهوه سرد دم، دانه های قهوه علاوه بر این که با هیچ حرارتی برخورد نمی‌کنند، فرآیندهای شیمیایی را نیز تجربه نمی‌کنند؛ به همین دلیل از لحاظ رایحه و طعم با سایر روشهای تهیه قهوه متفاوت هستند.

برای تهیه قهوه کلد برو روش های مختلف و ابزار متعددی از جمله: میسون جار، تادی، فرنچ پرس، هریو، کیوتو و… وجود دارد. اما ما قصد داریم در اینجا شما را با یکی از متد های ساده ی تهیه قهوه سرد دم آشنا کنیم…

برای تهیه کلدبرو ابتدا باید دانه ی قهوه را با درجه آسیای درشت (Coarse) آسیاب کنید و آن را به نسبت 1 به 8 با آب، درون یک شیشه در دار مثل شیشه مربا (Mason jar) بریزید.

بدین صورت که ابتدا قهوه در کف ظرف ریخته شده سپس روی آن آب سرد ریخته شود. (البته در این مرحله به جای شیشه مربا از یک پارچ فلزی در دار نیز می توان استفاده کرد). حال نوبت آن رسیده که ترکیب قهوه و آب را کاملا هم زده و مخلوط کنید.

بعد از این باید ظرف را برای مدت طولانی داخل یخچال بگذارید. هرچه این مرحله طولانی تر شود، بیشتر به عصاره گیری قهوه کمک می کند. زمان معمول برای این کار 14 تا 24 ساعت است.

وقتی قهوه بدست آمد؛ آن را از صافی رد کنید (تا ذرات بزرگ آن جدا شود) سپس آنرا در ظرف دیگری بریزید. یک بار دیگر این محلول را صاف کنید، در این مرحله علاوه بر صافی از یک فیلتر کاغذی نیز استفاده کنید.

این فرآیند را آن قدر تکرار می کنید تا جایی که دیگر قهوه ته نشین شده کف پارچ یا شیشه مربا نبینید. (اگر چند بار عملیات صاف کردن را انجام دادید اما هنوز قهوه ته ظرف وجود داشت یعنی احتمالا درجه ی آسیاب شما ریز تر از مقدار مورد نیاز بوده است).

حال افزودنی های مورد علاقه تان را به کلدبرو اضافه کنید. روی ظرف را با درب یا پارچه ای بپوشانید و در یخچال بگذارید تا جا بیفتد.

چند نکته در مورد قهوه کلدبرو

  • بدلیل پروسه طولانی تهیه این نوشیدنی مقدار زیادی از کافئین آن در آب حل می شود و در محلول باقی می ماند. در نتیجه این نوشیدنی از سطح کافئین بالایی برخوردار است.
  • قهوه کلدبرو برای معده مناسب تر است. اسیدیته آن کمتر بوده و طعم آن کمی شیرین تر است.
  • چون در تهیه این نوشیدنی از آب سرد استفاده کردیم؛ عطر و طعم آن نزدیک تر به طعم واقعی قهوه بوده و کیفیت سنجی قهوه با دقت بالاتری صورت می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جست و جوی مطالب

پیشنهادی برای شما

مطالب مرتبط

سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من