ماشین‌آلات

خانگی
صنعتی

سیروپ

بارگرم
بارسرد

چای‌و‌دمنوش

رژیمی
انرژی زا

دانه سبز

عربیکا
روبوستا

خاستگاه شگفت انگیز کوهستان آبی جامائیکا | Jamaica Blue Mountain

خاستگاه شگفت انگیز کوهستان آبی جامائیکا

فهرست مطالب

خاستگاه شگفت انگیز کوهستان آبی جامائیکا

خاستگاه شگفت انگیز کوهستان آبی جامائیکا

جامائیکا

کشوری در قاره آمریکاست که روی کمربند قهوه قرار گرفته است. این یعنی پتانسیل کشت و پرورش گیاه قهوه در آن وجود دارد. اما ماجرا صرفا به این موضوع خلاصه نمیشود، چرا که این کشور یکی از خاص ترین و گران قیمت ترین قهوه های جهان را تولید میکند، قهوه کوهستان آبی یا “بلو ماونتِین”!
خاستگاه شگفت انگیز کوهستان آبی جامائیکا

جامائیکا

در واقع جزیره ای در دریای کارائیب و پایتخت آن “کینگستون” است.

“بلو ماونتِین” با 2256 متر ارتفاع، بلند ترین قله کشور

جامائیکا

محسوب میشود که در مرز پورتلند واقع شده است. قهوه هایی که در این منطقه میرویند به داشتن کیفیت فوق العاده بالا معروف هستند. همین موضوع باعث میشود عده ای منفعت طلب، دست به فروش قهوه های سایر مناطق به عنوان قهوه ای از کوهستان آبی بزنند! این درحالی است که تمامی قهوه های تولیدی این کشور جزو

قهوه های کوهستان آبی

دسته بندی نمیشوند!

ویژگی های اقلیمی

کوهستان آبی

شیب زیادی به خود میبیند، به علاوه این منطقه خاکی غنی دارد که به لطف آب و هوای بارانی، توسط ابرها پوشیده میشود. همه این موارد در کنار هم باعث میشوند تا گیلاس های قهوه رشد کند تری داشته و دیرتر بالغ شوند که همین موضوع فرصت لازم برای حصول محصولی با کیفیت و با طعمی شیرین و پیچیده را فراهم میکند. در ضمن گیلاس های قهوه در این منطقه به روش تر یا شسته فرآوری میشوند.
خاستگاه شگفت انگیز کوهستان آبی جامائیکا

ویژگی های طعمی

اگرچه این زیرگونه در سایر اقلیم ها به راحتی قادر به رشد نیست و احتمالا نتواند کیفیت های بالقوه خود را به فنجان شما عرضه کند، امروزه شاهد کشت و پرورش آن در برخی کشورها مثل کنیا، اندونزی، پاپوآ گینه نو، کامرون و هائیتی هستیم. به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم،

قهوه جامائیکا بلو ماونتین (به اختصار JBM)

طعمی ملایم و متعادل، غلظت و تنواری زیاد، شیرینی محسوس و شکلات مانندی دارد که تلخی آن عموما بسیار کم ارزیابی میشود.

دسته بندی قهوه های کوهستان آبی:

این قهوه صرفا به محدوده ای مشخص از

کوهستان آبی

اطلاق میشود که سازمان تنظیم صنعت قهوه (Coffee Industry Regulation Act) آن را تعیین میکند. به علاوه قهوه های کوهستان آبی دارای ارتفاع رشد تعریف شده (حداقل 915 متر از سطح دریا) و همگی بومی و جهش یافته از تیپیکا میباشند که به زیر گونه بلوماونتین معروف اند. این قهوه ها اگر زیر حداقل ارتفاع تعریف شده کشت شده باشند، تحت عنوان Jamaica High Mountain Supreme دسته بندی خواهند شد.

دسته بندی کلی قهوه های جامائیکا:

Jamaica High Mountain Supreme: قهوه های کشت شده در کشور جامائیکا، در ارتفاعی کمتر از حد تعریف شده که الزاما مختص به کوهستان آبی نمیباشد.

Blue Mountain Jamaica 100% Arabica: قهوه صد درصد عربیکای کشت شده در جامائیکا.

Blue Mountain “blend”: قهوه ای که با مقداری از قهوه کوهستان آبی ترکیب شده باشد.

Blue Mountain “style”: در این قهوه ممکن است هیچ اثری از قهوه های کوهستان آبی نباشد ولی نمایه برشته کاری مشابهی خواهد داشت.

خاستگاه شگفت انگیز کوهستان آبی جامائیکا

بلو ماونتین و فرهنگ اسپشیالیتی!

با ظهور فرهنگ قهوه تخصصی در سال های اخیر، تعریف مردم از قهوه تخصصی نیز تغییر کرده است. اگرچه قهوه

کوهستان آبی

جامائیکا از اولین قهوه هایی بود که در زمره قهوه های تخصصی قرار گرفت، امروزه تمرکز بیشتری روی قهوه قاره های آفریقا، آمریکای مرکزی و جنوبی قرار دارد، چرا که کیفیت قهوه های این مناطق به مرور زمان افزایش چشمگیری پیدا کرد. هرچند که گفته میشود قهوه های این منطقه امتیاز بالای 80 خواهند داشت، نمیتوان قطعا اظهار کرد که همواره در زمره قهوه های تخصصی قرار میگیرند.

در کنار چالش هایی که برای تعریف قهوه تخصصی وجود دارد، به هر حال قهوه های کوهستان آبی یکی از محصولات گران قیمت و لاکچری بحساب می آید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جست و جوی مطالب

پیشنهادی برای شما

مطالب مرتبط

سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من