ماشین‌آلات

خانگی
صنعتی

سیروپ

بارگرم
بارسرد

چای‌و‌دمنوش

رژیمی
انرژی زا

دانه سبز

عربیکا
روبوستا

کافئین در قهوه | خواص کافئین قهوه | بالا بردن کافئین قهوه

Template Avatar blog caffeine

فهرست مطالب

Template blog caffeine آیا تا بحال فکر کرده اید که چرا پس از نوشیدن یک فنجان قهوه سرحال می شوید؟ پاسخ روشن است، به علت وجود عنصری به نام

کافئین

در قهوه این اتفاق می افتد. بسیاری از مردم قهوه را به خاطر انرژی‌زا بودن دوست ‌دارند.

انرژی قهوه

از کافئین آن به دست می‌آید و درصد هوشیاری و انرژی که به انسان می‌بخشد به میزان کافئین موجود در قهوه بستگی دارد. حال سوال دیگری که ممکن است پیش بیاید این است که، کدام قهوه درصد کافئین بیشتری دارد؟ با بن کافه همراه باشید تا پاسخ سوالتان را پیدا کنید.

کافئین چیست؟

Template blog caffeine3
طبق تحقیقات بن کافه، کافئین بصورت طبیعی در بیش از ۶۰ گیاه مختلف از جمله برگ چای، دانه قهوه، دانه های کاکائو و کولا وجود دارند.

کافئین

به نوشیدنی ها و غذاها و در بعضی داروها برای از بین بردن خواب آلودگی و یا افزایش اثر مسکن (ضد درد) بودن داروها؛ اضافه می گردد.
این ماده با تحریک سیستم عصبی مغز بر روی آن اثر گذاشته و مدت زمان تاثیر آن از ۱۵ دقیقه بعد از خوردن یا نوشیدن ماده غذایی شروع شده و تا بیش از ۶ ساعت ادامه دارد.
این ماده جذاب با مسدود کردن اثرات ماده

آدنوزین

بر روی انتقال دهنده های عصبی مغز، مانع از احساس خستگی و در نتیجه احساس شادابی و تازگی می گردد و خواب آلودگی را به شدت کاهش می دهد.
اما مقدار این عنصر در قهوه های مختلف متفاوت است، به همین جهت ما میخواهیم بررسی کنیم چه عواملی بر میزان

کافئین در قهوه

تاثیر می گذارد.

عوامل موثر بر میزان کافئین

Template blog caffeine2


  • درجه ی رست

    : قهوه به تنهایی دارای کافئین بسیار زیادی است و در زمان برشته شدن (رست) در اثر گرما مقداری از کافئین خود را از دست می‌دهد (به اصطلاح کافئین قهوه میسوزد). بنابراین هرچه دما بیشتر و مدت زمان آن طولانی‌تر باشد کافئین بیشتری از قهوه کاسته می‌شود که این امر در قهوه‌های دارک مشهود است. حتی بسیاری از قهوه خورها نیز بر این باورند که قهوه هرچه تیره تر باشد دارای کافئین بیشتری است، اما طبق دلایلی که آوردیم روشن شد این فرضیه اشتباه بوده و هرچه درجه رست یک قهوه تیره تر باشد مقدار کافئین آن کمتر است.


  • نوع قهوه

     : دو گونه ی اصلی و پرمصرف قهوه در جهان، عربیکا و روبوستا هستند که گونه ی روبوستا حدودا ۲ برابر عربیکا کافئین دارد. (این عامل یکی از دلایل تلخ تر بودن روبوستا نسبت به عربیکا نیز هست)


  • روش دم آوری و سرو

    : یک فنجان اسپرسو کافئین بیشتری نسبت به یک فنجان قهوه فرانسه دارد. اما با توجه به میزان حجم موجود در هر فنجان، این فرضیه رد می شود. یک فنجان اسپرسو با 42 گرم وزن، 60 الی 80 میلی گرم کافئین دارد. اما یک فنجان قهوه از دستگاه قهوه ساز، با وزن 226 گرم، 70 تا 140 میلی گرم کافئین دارد. اما اگر این گونه حساب کنیم، اسپرسو به طور کلی کافئین بیشتری دارد. اسپرسو برای هر 30 گرم 43 تا 55 میلی گرم کافئین دارد و قهوه ی دستگاه قهوه ساز به ازای 30 گرم نوشیدنی، تنها 9 الی 18 گرم کافئین دارد. بیشتر بخوانید: چرا باید هر روز قهوه بنوشیم؟

قهوه بدون کافئین

Template blog caffeine1

قهوه بدون کافئین

، بدست آمده از دانه‌های قهوه‌ای است که حداقل ۹۷ درصد کافئین آن‌ها خارج شده است. ساده ترین روش برای این کار، شستن دانه‌ها در یک ماده حلال است تا کافئین از دانه خارج شود.
سپس دانه‌ها را از حلال خارج می‌کنند. به این ترتیب

کافئین

دانه‌ها قبل از رست و پودر شدن به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.
اما به لحاظ

ارزش غذایی

غیر از میزان کافئین، قهوه معمولی و قهوه بدون کافئین تقریبا مشابه هستند. همچنین طعم و بوی این قهوه اندکی ملایم تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جست و جوی مطالب

پیشنهادی برای شما

مطالب مرتبط

سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من