ماشین‌آلات

خانگی
صنعتی

سیروپ

بارگرم
بارسرد

چای‌و‌دمنوش

رژیمی
انرژی زا

دانه سبز

عربیکا
روبوستا

قهوه اسپشیالیتی یا تخصصی چیست؟

Template Avatar blog speciality coffee

فهرست مطالب

Template blog speciality coffee واژه

قهوه اسپشیالیتی

(Specialty Coffee) یا در واقع همان

قهوه تخصصی

، اولین بار در سال 1974 توسط خانم “Erna Knutsen” در مجله تجارت چای و قهوه استفاده شد. خانم ناتسِن از این واژه برای توصیف دان قهوه ای که دارای بهترین عطر و طعم است استفاده کرده و بیان می کند که این محصول در شرایط ویژه ای تولید می شود.
منظور از شرایط ویژه این است که این دانه ها در مناطق خاصی که دارای شرایط جغرافیایی منحصر به فرد و ایده آلِ

کشتِ قهوه

است تولید میشود. این آب و هوا باعث رشد دانه هایی میشود که طعم و بوی خارق العاده ای دارد. یکی از دلایل این طعم متفاوت، خاک و بستر کشتی است که در آن دانه قهوه پرورش داده میشود.
تولید

قهوه تخصصی

آنقدر فرآیند پیچیده و ماهرانه ای دارد که در سال 1982 گروهی از متخصصان آمریکایی، انجمن قهوه تخصصی آمریکا (SCAA) را تشکیل دادند. 6 سال بعد گروهی نیز در اروپا، انجمن تخصصی قهوه اروپا (SCAE) را تاسیس کرده و شروع به فعالیت کردند. البته در سال 2017 این 2 گروه به هم پیوستند و

انجمن قهوه تخصصی

(Specialty Coffee Association) که به اختصار (SCA) نامیده می شود تشکیل شد.
Template blog speciality coffee1

تولید قهوه تخصصی

آنچه

تولید قهوه تخصصی

را از دیگر قهوه ها متمایز می کند این است که این قهوه علاوه بر شرایط ویژه باید توسط نیروی های متخصص و ماهر در تمام مراحل بدست آید.
در حقیقت در انجمن قهوه تخصصی، ساعت ها زمان برای آموزش این افراد متخصص صرف می شود تا آن ها در

فرآوری دانه قهوه

و بقیه مراحل صاحب تجربه شده و ماهرانه وظایف خود را به انجام رسانند. ارزش های واقعی قهوه تخصصی زمانی نمایان میشود که تمام کسانی که در این زنجیره فعالیت می کنند هماهنگ بوده و استاندارد ها را رعایت کنند.
این

محصولاتِ با کیفیت

که در مناطق جغرافیایی خاصی توسط متخصصان کشت می شود، دارای عطر و بوی بی نظیری بوده که شما پس از چشیدن آن متوجه کیفیت متفاوت و بسیار بالای آن خواهید شد.

گیلاس قهوه

رسیده ای که بر روی درختی سالم در خاک مناسب که با محیط و آب و هوای مطلوب همراه شده است، باید به طرز صحیح رسیدگی و در زمان درست برداشت شود.

دانه ی این قهوه  باید عاری از نواقص و ایراد باشد بدین صورت که دانه ها سیاه نباشند، اندازه دانه ها یکدست باشد، رنگ پریدگی و یا زردی بیش از حد نداشته باشد و همچنین از آفت زدگی در امان باشد.

بیشتر بخوانید: موج سوم قهوه

Template blog speciality coffee2
همچنین دانه های این قهوه به صورت تازه

برشت

و با

برشتگی

روشن و نیمه روشن عرضه میشود، چرا که با افزایش میزان برشتگی، اسیدیته و ویژگی های ذاتی و منحصر به فرد هر قهوه کاهش می‌یابد و میزان تلخی بیشتر می‌شود. قهوه تخصصی با دقت و ظرافت بیشتری دم آوری میشود! (که در آن کیفیت آب، دمای آّب و … اهمیت بالایی دارد).
پس از تمام این مراحل

انجمن قهوه تخصصی

(SCA)

شروع به بررسی و نمره دهی به محصولات می کند. محصولاتی که می توانند در رنج 100 نمره ی SCA نمره ی بالای 80 کسب کنند در زمره این گروه قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید: قهوه اسپرسو چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جست و جوی مطالب

پیشنهادی برای شما

مطالب مرتبط

سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من