ماشین‌آلات

خانگی
صنعتی

سیروپ

بارگرم
بارسرد

چای‌و‌دمنوش

رژیمی
انرژی زا

دانه سبز

عربیکا
روبوستا

فرآوري قهوه در شرق آفریقا!

قهوه در آفریقا

فهرست مطالب

قهوه در آفریقا
كشور هاي واقع در شرق قاره

آفريقا

–به علت داشتن شرايط ايده آل جغرافيايي و اقليمي- بخشي از بهترين و با كيفيت ترين قهوه هاي جهان را توليد ميكنند! اتيوپي، كنيا، بوروندي، اوگاندا، رواندا و تانزانيا، از جمله كشور هاي واقع در شرق آفريقا هستند كه هر كدام به نوبه خود، سهمي قابل توجه از بازار جهاني قهوه را به خود اختصاص داده اند!

اما فرآوري گيلاس هاي قهوه دراين كشور ها چگونه است؟

مانند بسياري ازساير مناطقي كه در آن ها قهوه به دو روش اصلي (خيس يا شسته (Washed/Wet) و خشك (Dry)) فرآوري ميشود، فرآوري قهوه در كشورهاي شرق

آفريقا

نيز با همين دو روش اصلي مرسوم است!

اتيوپي (Ethiopia)

كشور اتيوپي

زادگاه قهوه

و پنجمين توليد كننده بزرگ قهوه در جهان است! علاوه بر اين، به دليل توليد قهوه هاي نژاد بومي و وحشي (Heirloom)، این خاستگاه در ميان علاقه مندان قهوه تخصصي (Specialty Coffee) به خوبي جا باز كرده است!
قهوه در آفریقا

فرآوري قهوه

در كشور اتيوپي، به هر دو روش خشك و تر صورت ميپذيرد، اما در برخي مناطق، فرآوري تر و در برخي فرآوري به روش خشك رايج تر است. به طور مثال قهوه هاي سيدامو (Sidamo) در حدود 60 درصد به روش خيس فرآوري ميشود.
بر اساس تحقيقات صورت گرفته، حدود 29 درصد قهوه هاي كشور

اتيوپي

به روش خيس فرآوري ميشوند و تقريبا تمام قهوه هاي ديگر، به روش خشك فرآوري ميشوند. قهوه هاي كشور اتيوپي كه به روش خيس فرآوري شده باشند، به داشتن طعم ياد هاي گلي و مركباتي، و قهوه هايي به روش خشك در اين كشور فرآوري ميشوند، به داشتن طعم شيرين تر و شديد تر شناخته ميشوند!

ساير روش هاي فراوري نيز در اين كشور، به صورت آزمايشي در آستانه ظهور قرار دارند!

قهوه در آفریقا

با این تفاسیر اگر به قهوه تخصصی اتیوپی علاقه مند شدید، قهوه اتیوپی لیمو بن کافه را از دست ندهید!

(این محصول که به روش شسته فرآوری شده است، با طعم یاد هایی گلی و مرکباتی، نهایت انتظار شما از قهوه شرق آفریقا را برآورده میکند!)

كنيا (Kenya)

در اين كشور به سختي ميتوان قهوه اي يافت كه به روش شسته يا تر فرآوري نشده باشد! علت هم اين است كه مزرعه داران محدود به روش هايي از فرآوري هستند كه شركت تعاوني آنها را تعيين ميكند! اين شركت هاي تعاوني تمام بخش ها و مسئوليت هاي وابسته به فرآوري را به تنهايي و بدون دخالت مزرعه داران و سايرين انجام ميدهند. طبيعي است كه فرآوري به روش شسته، به علت اينكه تعادل مناسبي ميان كيفيت و صرفه اقتصادی ايجاد ميكند، مرسوم تر باشد!

قهوه آفریقا

رواندا (Rwanda)

تقريبا تمام قهوه هاي كشت شده در كشور رواندا، از گونه

عربيكا

هستند كه به روش شسته فرآوري ميشوند. گيلاس ها پس از چيده شدن در مخازن آب قرار ميگيرند تا ميوه هاي نرسيده و يا مشكل دار از ساير ميوه ها جدا شوند. سپس پالپ چسبناك گيلاس قهوه، از دانه ها جدا شده و دانه ها به سه گريد اصلي A1، A2 و C تقسيم بندي ميشوند.

بخش بسيار كوچكي از قهوه هاي رواندا به روش عسلي (Honey-Processed) و روش خشك نيز فرآوري ميشوند. البته قهوه هاي فرآوري شده به روش عسلي براي بازار هاي خاص تدارك ديده ميشوند. از طرفي مزرعه داراني كه توليد انبود را به كيفيت نهايي ارجع ميدانند، قهوه هاي خود را به روش خشك فرآوري ميكنند.

تانزانيا (Tanzania)

ويليام پيترز، از متخصصين فرآوري و تجارت قهوه در تانزانيا بيان ميكند كه در حدود 90 درصد از قهوه هاي گونه عربيكا در تانزانيا، به روش شسته فرآوري ميشوند كه به عربيكاي ملايم (Mild Arabica) شهرت دارند. از طرفي بخشي از قهوه هاي عربيكا نيز مانند بيشتر قهوه هاي گونه روباستاي اين كشور به روش خشك فرآوري ميشوند كه به عربيكاي سخت (Hard Arabica) معروف هستند.

وي علل اصلي فرآوري قهوه هاي روباستا به روش عمدتا خشك را، نداشتن علم و دانش كافي و همچنين دسترسي محدود به بازار ميداند!

قهوه آفریقا

اوگاندا (Uganda)

“Rogers Sserubombwe” يكي از متخصصين

صنعت قهوه

در كشور اوگاندا ميباشد. راجرز اذعان دارد؛ همانند كشور تانزيا، قهوه هاي روباستاي اين كشور نيز به ندرت به روش شسته فرآوري ميشوند. گيلاس هاي گونه روباستا در اوگاندا به صورت طبيعي زير نور خورشيد خشك ميشوند، سپس براي جداسازي پالپ خشك شده، به كارخانه منتقل ميشوند.

Joe Hage-Chahine”” مدير اجرايي Ugacof (Sucafina Uganda) ، بيان ميكند؛ در حالي كه قهوه روباستا در اوگاندا به روش خشك فرآروري ميشوند، عربيكا هاي اين كشور به روش شسته كامل (Fully Washed) فرآوري ميشوند.

وي همچنين اذعان دارد، در حالي كه اين منطقه قهوه هاي فرآوري خشك فوق العاده اي توليد ميكند، قهوه هاي فرآوري خيس اين منطقه بيشتر انتظارات كساني كه به دنبال ويژگي هاي طعمي قهوه هاي شرق آسيا، مثل اسيديته رو به بالا، پيچيدگي و طعم ياد هاي گلي را برآورده ميكند.

قهوه در آفریقا

بوروندي (Burundi)

قهوه

در كشور بوروندي در حدود 70 تا 80 درصد به روش شسته فرآوري ميشود. قهوه هاي اين كشور در ارتفاعي مابين 1250 تا 2000 متر از سطح دريا كشت شده و عمدتا از نژاد بوربون ميباشند. به همين دليل است كه قهوه هاي بوروندي به اسيديته رو به بالا به همراه طعم ياد هاي گلي و خانواده بري ها شناخته ميشوند. البته قهوه هاي بروندي كه به روش خشك فرآوري شده باشند، طعمي ميوه اي تر و شيرين تر خواهند داشت.

هم اکنون شما می توانید برای مشاهده و سفارش انواع قهوه های اسپشیالیتی سینگل اوریجین با بهترین کیفیت به سایت بن کافه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جست و جوی مطالب

پیشنهادی برای شما

مطالب مرتبط

سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من